TCC Track State champions

  TCC BOYS STATE CHAMPIONS
YEAR STATE TITLE
1974 Len Lillard (AAST), shot put, 53-8, Class D
1976 John Wright (AAST), 880, 1:58.1, Class D
1985 Steve Waldron (SC), high hurdles,:14.91, Class D
1987 400 relay (Todd Nighswander, Chad Crots, Sean Wyatt, Jim Iott), Dee, :44.9, Class D
1990 Jay Caruso (WL) 3200, 9:49.3, Class D
1990 Steve Sampson (Sum), high hurdles, Class C
1992 Adam Dusseau (Whs), 3200, 9:39.5, Div. 4
1993 David Cardenas (Mad), long jump, 21-3 1/4, Class D
1995 Chris Mansfield, Morenci, long jump, 21-6, Class C
1996 Neil Andries, Madison, discus, 144-2, Class D
1999 Mike Bolster (Sum), pole vault, 13-6, D-4
2002 Andrew Hayton (SC), high jump, 6-6, D-4
2003 Justin Traxler (Mad), high jump, 6-4, D-4
2003 Ryan McDowell (Mor), 300 hurdles, :41.11, D-4
2005 Derron McLaury (Mad), discus, 158-7, D-4
2005 Derron McLaury (Mad), shot put, 56-11.5, D-4
2005 Keegan Puse (Whs), High hurdles, :39.78, D-4
2007 Whiteford (Team), D-4
2007 George Flanner (Whs), discus, 160-6, D-4
2007 George Flanner (Whs), shot put, 58-5, D-4
2008 Josh DuPree (Whs), 100, D-4
2008 Josh DuPree (Whs), 400, D-4
2010 Steve Machin (WL), High hurdles, 14.31, D-3
2012 Austin Sandusky (Mor), 400 (tied), D-4
2014 Austin Sandusky (Mor), 400, D-4
2015 Tyler Underwood (Clinton), 200, 22.36, D3
2015 4×100 Relay Clinton (Zech Johnston, Tyler Underwood, Noah Poore, Mathew Sexton), 44.51, D3
2015 4×400 Relay Madison (Chris Kangas, Isiah Wyatt-Young, Connor Mellon, Colby Weitenhagen), 3:28.45, D3
2016 Alec Muck (SC), 200, 22.50
2017 Griffin Grieder (Mor), 110 Hurdles, 14.96, D4
2017 Alec Muck (SC), 100, 10.98, D4
2017 Alec Muck (SC), 200, 22.14, D4
2018 Alec Muck (SC), 100, 10.98, D4
2018 Alec Muck (SC), 200, 22.02, D4
2018 Cole Hallett (SC), Pole Vault, 13-06, D4

 

  TCC GIRLS STATE CHAMPIONS
YEAR STATE TITLE
1987 Amy Piotter (Dee), long jump, 17-4, Class D
1991 Angie Sneider (Mor), long jump, Class C
1991 Amy Langschied (Dee), 800, Class D
1991 Holly Minsel (Whs), 3200, Class D
1992 Angie Sneider (Mor), 100 hurdles, Class C
1992 Angie Sneider (Mor), 100, Class C
1992 Amy Langschied (Dee), 1600, Class D
1997 Betsy Speer (WL), 1600, Class D
2007 Kahty Angelova (Mad), pole vault, 10-6, D-3
2012 Elizabeth Herriman (SC), shot put, 39-0, D-4.
2012 Miranda Johnson (Whs), long jump, 17-8.75
2012 Broke Bovee (Mor), low hurdles, 47.55
2013 Ashely Bussing (Mad), discus, 135-0, D-3
2013 Elizabeth Herriman (SC), shot put, 40-11, D-4
2013 Miranda Johnson (Whs), long jump, 18-2.50, D-4
2013 Miranda Johnson (Whs), 200, 25.94, D-4
2014 Miranda Johnson (Whs), 200, D-4
2014 Miranda Johnson (Whs), Long Jump, D-4
2015 Megan Rosales (Mad), 400, 57.58, D3
2015 4×400 relay (Mad), 4:04.24 (Rita DeHoyos, Delaney Stersic, Sierra Hernandez, Megan Rosales), D3
2015 Ashley Herrman (Sum), high jump, 5-03.00, D4
2016 Ashley Herrman (Sum), high jump, 5-04.00, D4
2016 Kaiya Wall (Mad), 100 hurdles, 15.49, D3
2016 4×200 Relay (Mad), 1:46.06 (Megan Rosales, Delaney Stersic, Sierra Hernandez, Benedetta Vianello), D3
2016 4×400 Relay (Mad), 4:01.51 (Chelsea Short, Delaney Stersic, Sierra Hernandez, Megan Rosales), D3
2017 Madison (team), D3
2017 Amanda Schaare (Clinton), discus, 145-07, D3
2017 4×200 Relay, Madison (Megan Rosales, Delaney Stersic, Sierra Hernandez, Chelsea Short), 1:44.11, D3
2017 Megan Rosales (Mad), 400, 57.02, D3
2017 Megan Rosales (Mad), 300 Hurdles, 45.05, D3
2017 4×400 Relay (Mad), 3:57.80 (Chelsea Short, Delaney Stersic, Sierra Hernandez, Megan Rosales), D3
2018 Amanda Schaare (Clinton), discus, 128-00, D3

 

Advertisements